Sunday, 20 November 2011

Office 365 i SharePoint Online

Kontynuując cykl o hostingu i wykorzystaniu róźnych usług MS, dziś opiszę internetowy pakiet biurowy Office 365.
Nie jest to zwykły odpowiednik Google Docs. Taką usługę można mieć w ramach SkyDrive i jest bezpłatna. Wystarczy mieć Windows Live ID. Natomiast Office 365 skierowane jest raczej do małych i średnich firm i jest usługą płatną. Istnieje też wersja testowa, bezpłatna przez 30 dni.

Zaczynam od adresu office365.com. Przenoszony jestem na strony Microsoftu. Klikam "Skorzystaj z wersji próbnej". Tutaj mam wybór, czy wybieram wersję dla specjalistów i małych firm, czy dla średnich firm i przedsiębiorstw.
Obie wersje można przetestować za darmo. Oczywiście plan dla większych firm będzie później droższy ale ma też więcej możliwości (albo mniej ograniczeń). Po wybraniu nie będę mógł już go zmienić, ale to  nie jest dla mnie problem, ponieważ chcę tylko testować przez 30 dni.

Proces rejestracji polega na podaniu swoich danych, wybraniu nazwy dla usługi,  która będzie później moim adresem jako poddomena .onmicrosoft.com, np. goleszympansy.onmicrosoft.com. Ustalam też hasło i login głównego użytkownika (admina) - jego e-mail to teraz goleszympansy@goleszympansy.onmicrosoft.com. Po zarejestrowaniu mam natychmiast dostęp do Outlooka, Lync'a oraz SharePointa.

Mój nowy Office365 jest teraz dostępny zawsze po zalogowaniu się na stronie https://portal.microsoftonline.com/. Na górze ekranu mam trzy skróty do najważniejszych części systemu:

Strona główna daje mi szybki dostęp do ustawień konta, tworzenia nowych użytkowników, opcji. Ciekawą opcją jest możliwość zaktualizowania swojej wersji Office na komputerze do wersji Microsoft Office Professional Plus, czyli najwyższej. Jeśli wykupi się subskrypcję E3, która kosztuje 20 $ za miesiąc, to jest w to wliczona wersja desktopowa Office. Można ją zainstalować na maksymalnie 5 komputerach na każdego wykupionego użytkownika.

Outlook otwiera Outlook Web Access. Jest to webowa wersja programu do obsługi poczty, kontaktów i zadań, nie różniąca się wcale wyglądem od tej instalowanej lokalnie. Działa z moim kontem na onmicrosoft.com. Przetestowałem, że działa poczta wychodząca, natomiast przychodząca zacznie działać, gdy zaktualizują się wpisy w DNSach, a to trochę trwa. Teraz już dochodzą maile wysłane na goleszympansy@goleszympansy.onmicrosoft.com.

Witryna zespołu to natomiast pusty Team Site z SharePoint 2010. Jest publicznie dostępna pod adresem https://goleszympansy.sharepoint.com/ i może posłużyć jako portal firmy, choć wymaga logowania (np. WindowsLive) i użytkownicy z zewnątrz nie będą mieć dostępu. Jako administrator mam pełne możliwości edycji, dodawania site'ów i list. Muszę przetestować, czy mogę dodawać własne WebParty wraz z kodem, który napiszę. Jeśli tak, będzie to świetna możliwość również dla programistów do przetestowania swojego kodu bez potrzeby instalowania serwera na swojej maszynie - choć oczywiście nie wyobrażam sobie pisania większych projektów bez środowiska z zainstalowanym serwerem SharePoint i VisualStudio.

No comments:

Post a Comment